Μια σημαντική βιωματική ημερίδα απευθυνόμενη σε φοιτητές και ενηλίκους που ασχολούνται με την Τέχνη και την Επιστήμη. Η ημερίδα θα υλοποιηθεί στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Δασολογίας Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού (ΔΕΞΥΣ) στην Καρδίτσα, το Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2022 από τις 11.00 – 21.00.

Η βιωματική ημερίδα  «Η Τέχνη της Κοινωνικής Γλυπτικής (Socίal Sculpture) και του Γλυπτού Παιχνιδιού (Play Sculpture)  ως εργαλεία καλλιέργειας για την Παιδαγωγική, Πολιτική και Κλιματική Αλλαγή», πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Έργου Βιομετασχηματισμός μέσα από μορφές Τέχνης (Δράση 2Κ/ Κοινωνική Δράση για την Κλιματική Αλλαγή) με την Χρηματοδότηση του Πράσινου Ταμείου (Φυσικό Περιβάλλον – Καινοτόμες Δράσεις) σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και το Εργαστήριο Παιδαγωγικής Θεάτρου Θεατρικού Παιχνιδιού Δίχως Ωμέγα.

Η όλη δράση μέσα από ποικίλες μεθόδους μη τυπικής και άτυπης μάθησης όπως: μελέτες περίπτωσης, εισηγήσεις, συμμετοχική διάλεξη, βιωματικό εργαστήρι με αποκορύφωμα το συμμετοχικό Κοινωνικό Γλυπτό το οποίο θα παρουσιαστεί διαδραστικά σε κοινό αρχικά στις εγκαταστάσεις του Τμήματος ΔΕΞΥΣ και στη συνέχεια ίσως σημείο της πόλης της Καρδίτσας μετά από συνεργασία με τον Δήμο της πόλης, στοχεύει να παρουσιάσει στους συμμετέχοντες και στο κοινό τα σημεία επαφής και αλληλεπίδρασης απαντήσεις στα ερωτήματα:

• Πως η Παιδαγωγική μέσω της Τέχνης μπορεί να καλλιεργήσει Περιβαλλοντική – Πολιτική Κουλτούρα;
  • Πως βιώνουμε την αλλαγή του Κλίματος μέσα από το Σώμα και μέσω της Τέχνης και πως μπαίνουμε στη διαδικασία να βρούμε λύσεις;
  • Πως ο σχεδιασμός, από μια ομάδα, Κοινωνικών Γλυπτών με διάδραση προσδίδει στην Παιδαγωγική, στο Περιβάλλον και στην Πολιτική ποιότητα και αξία;

Λόγω του βιωματικού χαρακτήρα της δράσης ο αριθμός των συμμετεχόντων είναι περιορισμένος. Οι δηλώσεις συμμετοχής υποβάλλονται στο link: https://forms.gle/zxDyncEgtzmUZmxE6

Η είσοδος είναι ελεύθερη, ενώ στους συμμετέχοντες θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Υπεύθυνη συντονισμού της εκδήλωσης για το Τμήμα ΔΕΞΥΣ είναι η κα Λιασκοπούλου Αικατερίνη, e-mail: aliaskop@uth.gr, τηλ. 24410-64735.

Παρακαλούμε τους φοιτητές του Τμήματος ΔΕΞΥΣ να δηλώσουν συμμετοχή στην πολύ ενδιαφέρουσα αυτή εκδήλωση.

Περισσότερες πληροφορίες στους διοργανωτές των εκδηλώσεων στο τηλέφωνο 2410 41445 & στο κινητό 6971611541.

Το πλήρες δελτίο τύπου των διοργανωτών: