Για την εισαγωγή στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Προηγμένες Μέθοδοι Σχεδιασμού, Τεχνολογίας & Μάνατζμεντ Προϊόντων από Ξύλο»

Το Τμήμα Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού της Σχολής Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας ανακοινώνει την έναρξη της διαδικασίας υποβολής των αιτήσεων για την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών, για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023 στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) με τίτλο «Προηγμένες Μέθοδοι Σχεδιασμού, Τεχνολογίας & Μάνατζμεντ Προϊόντων από Ξύλο» με τρεις (3) εξειδικεύσεις: α) Σχεδιασμός προϊόντων, β) Τεχνολογία & Κατασκευές και γ) Μάνατζμεντ & Μάρκετινγκ.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε απόφοιτους: του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου και Σχεδιασμού, των  Τμημάτων Σχεδιασμού και Τεχνολογίας Ξύλου και Επίπλου, Δασοπονίας και Διαχείρισης Φυσικού Περιβάλλοντος, Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων, σε διπλωματούχους Πολυτεχνικών Σχολών, πτυχιούχους Θετικών Επιστημών, Οικονομικών, Διοίκησης, Μάρκετινγκ, πτυχιούχους άλλων Τμημάτων ΑΕΙ (Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ), η συνάφεια των οποίων με το αντικείμενο του εν λόγω ΠΜΣ κρίνεται  κατά περίπτωση από αρμόδια επιτροπή Επιλογής Μεταπτυχιακών φοιτητών, καθώς και σε πτυχιούχους ΑΕΙ της αλλοδαπής, συναφούς ειδικότητας, αφού προσκομίσουν ισοτιμία του τίτλου τους από το αρμόδιο όργανο.

Οι εγγραφές στο Π.Μ.Σ. πραγματοποιούνται κατά το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Σεπτεμβρίου 2022, ενώ τα μαθήματα θα αρχίσουν στις αρχές Οκτωβρίου 2022 και θα πραγματοποιούνται στις κτιριακές εγκαταστάσεις του Τμήματος Δασολογίας, Επιστημών Ξύλου & Σχεδιασμού στην Καρδίτσα, στην ελληνική γλώσσα. Η διδασκαλία των μαθημάτων υλοποιείται κάθε 15 ημέρες, Παρασκευή (απόγευμα), Σάββατο και Κυριακή, υποστηρίζεται δε και με σύγχρονα μέσα διδασκαλίας εξ αποστάσεως, σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, προκειμένου να διευκολύνονται εργαζόμενοι φοιτητές που βρίσκονται σε μακρινή απόσταση από την Καρδίτσα. Επιπρόσθετα, παρέχεται η δυνατότητα συμπληρωματικής ενισχυτικής διδασκαλίας σε ορισμένα μαθήματα, εφόσον αυτό κρίνεται απαραίτητο.

Η διάρκεια των σπουδών είναι τρία (3) ακαδημαϊκά εξάμηνα. Στο 1ο και στο 2ο εξάμηνο γίνεται παρακολούθηση των διδασκόμενων μαθημάτων, ενώ στο 3ο εξάμηνο εκπονείται  μεταπτυχιακή διπλωματική εργασία. Για την απόκτηση του μεταπτυχιακού διπλώματος απαιτείται παρακολούθηση και επιτυχής εξέταση σε δέκα (επιλογής και υποχρεωτικά) μαθήματα, καθώς και υποβολή  και επιτυχής εξέταση μεταπτυχιακής διπλωματικής εργασίας.

Ο ανώτατος αριθμός των φοιτητών που θα γίνουν δεκτοί για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 ανέρχεται στους τριάντα (30).

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να αποστείλουν από τη δημοσίευση της παρούσας έως και τις 31 Αυγούστου 2022 πλήρως συμπληρωμένη σε μορφή Google Forms την Αίτηση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος επισυνάπτοντας ηλεκτρονικά τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας.
  2. Πλήρες και ενημερωμένο βιογραφικό σημείωμα, το οποίο θα περιλαμβάνει στοιχεία για τις σπουδές, την επιστημονική και επαγγελματική δραστηριότητα των υποψηφίων.
  3. Αντίγραφα τίτλων σπουδών και πιστοποιητικά αναλυτικής βαθμολογίας (ή Παραρτήματα Διπλωμάτων) ή υπεύθυνη δήλωση ότι αναμένεται η ολοκλήρωση της αποφοίτησής τους 10 ημέρες πριν την έναρξη των μαθημάτων.
  4. Βεβαίωση αναγνώρισης και ισοτιμίας από το ΔΟΑΤΑΠ (για όσους προέρχονται από Α.Ε.Ι. της αλλοδαπής).
  5. Αντίγραφα πιστοποιητικών γνώσης ξένων γλωσσών.
  6. Αποδεικτικά επαγγελματικής, εκπαιδευτικής εμπειρίας και  εν γένει επιστημονικής δραστηριότητας (εφόσον υπάρχουν).
  7. Συστατικές επιστολές (εφόσον υπάρχουν).
  8. Τέσσερις (4) φωτογραφίες ταυτότητας

Η αξιολόγηση των υποψηφίων θα έχει ως βάση τη συνολική βαθμολόγηση (σε κλίμακα 1 – 100) με τα παρακάτω κριτήρια (σε παρένθεση φαίνεται ο συντελεστής βαρύτητας του κάθε κριτηρίου): α) τον γενικό βαθμό πτυχίου/διπλώματος με ελάχιστη βαθμολογία «Λίαν Καλώς» (30%), β) το επίπεδο γνώσης της ξένης γλώσσας (10%), γ) τις δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά, ανακοινώσεις σε επιστημονικά συνέδρια (5%), δ) την κατοχή άλλων Μεταπτυχιακών Τίτλων Σπουδών (5%), ε) την συναφή επαγγελματική εμπειρία (10%), στ) τις συστατικές επιστολές (10%) και ζ) τη συνέντευξη (30%). Δεκτοί στο ΠΜΣ γίνονται υποψήφιοι με τον μεγαλύτερο συνολικό βαθμό. Κατ’ εξαίρεση και μόνο στην περίπτωση που δεν έχει συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός εισακτέων (μέχρι τους 30) μπορεί να γίνουν δεκτοί υποψήφιοι με γενικό βαθμό πτυχίου «Καλώς», σύμφωνα με τεκμηριωμένη απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος.

Η Επιτροπή Επιλογής θα καλέσει σε συνέντευξη – προφορική εξέταση όσους από τους υποψήφιους πληρούν τις τυπικές και τις ουσιαστικές προϋποθέσεις.

Το Π.Μ.Σ. – ΣΤΕΜΑ-ΠΡΟΞΥαυτοχρηματοδοτείται και τα συνολικά δίδακτρα είναι 2.800 € ανά φοιτητή και για τα τρία (3) εξάμηνα σπουδών, τα οποία καταβάλλονται τμηματικά σε δύο (2) ισόποσες δόσεις, τον Σεπτέμβριο και τον Ιανουάριο του κάθε ακαδημαϊκού έτους.

Σημειώνεται ότι δίνονται δύο (2) υποτροφίες αριστείας σε κάθε εξάμηνο (1ο & 2ο) στους φοιτητές που συγκεντρώσουν την υψηλότερη βαθμολογία στα αντίστοιχα μαθήματα. Υποτροφίες δίνονται σε ειδικές περιπτώσεις και από επιχειρήσεις του κλάδου.

Επιπρόσθετα, όπως προβλέπεται από τη διάταξη του άρθρου 35 «Δωρεάν φοίτηση – υποτροφίες» του Ν. 4485/2017, από το συνολικό αριθμό των εισακτέων φοιτητών απαλλάσσεται από τα τέλη φοίτησης το 30% των φοιτητών με βάση οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια.

Πληροφορίες παρέχονται από τους:

• Γραμματεία του Π.Μ.Σ. , κ. Κυριάκη Αθανάσιο, Τηλ.: 24410-64730, e-mail: msc-wood.fwsd@uth.gr
  • Διευθυντή του Π.Μ.Σ. Καθηγητή Ι. Παπαδόπουλο, τηλ. 693-7384777, e-mail: papadio@uth.gr
  • Ιστοσελίδες του Π.Μ.Σ. ΣΤΕΜΑ-ΠΡΟΞΥ http://msc-wood.fwsd.uth.gr/ και του Τμήματος ΔΕΞΥΣ: https://fwsd.uth.gr/

Καρδίτσα, 26/5/2022

του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών

Δρ. ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Καθηγητής Παν/μίου Θεσσαλίας

Η προκήρυξη σε μορφή pdf: Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος ΠΜΣ ΣΤΕΜΑ-ΠΡΟΞΥ 2022

Η αίτηση σε μορφή Google Forms: Aίτηση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος 2022